Forum Panasonic LUMIX

Inne sprawy => Fotografia - co, jak, dlaczego? => Wątek zaczęty przez: Spotter112 on 25 Czerwiec 2012, 21:53:15Tytuł: Postawa fotografa podczas sesji foto "jego charakter" a reakcja ludzi ...
Wiadomość wysłana przez: Spotter112 on 25 Czerwiec 2012, 21:53:15
Witam!

Powiedzcie jedną rzecz, bo zapewne wielu z Was już jest zaprawionymi fotografami i macie dosyć duże doświadczenie w pracy z ludźmi ;).

Powiedzmy tak: jest jakieś wydarzenie, jakiś pochód, protest, jakaś uroczystość, jakieś spotkanie itd... To w tej chwili nie ma dla mnie dosyć dużego znaczenia... Chodzi mi o to jak sprawić żeby ludzie "nas nie widzieli", żeby nie zwracali na nas uwagi kiedy robimy zdjęcia... Chodzi mi o fotoreportaż... Jak po prostu pokazać ludziom, że nie chcemy im zrobić fotki żeby wstawić w internet i się z nich naśmiewać, tylko że jest to pewnego rodzaju sztuka? Że nie chcemy nikomu zaszkodzić, tylko po prostu złapać chwilę, nastrój jaki istnieje w danej chwili, psychikę ludzi, ich humor, nastawienie, emocje? Żeby nie było z nimi przepychanek, wyzwisk, czy pytań "z jakiej jest pan partii? (...) Jak nie lubisz mojej to wypier....j stąd!!"

Dzięki z góry za odpowiedzi!
Tytuł: Odp: Postawa fotografa podczas sesji foto "jego charakter" a reakcja ludzi ...
Wiadomość wysłana przez: jrc on 26 Czerwiec 2012, 10:54:59
Poruszyłeś ciekawe zagadnienie... Im mniej poważnie wyglądający sprzęt fotograficzny, tym mniejsze szanse ze ktoś będzie miał do Ciebie pretensje ;) Po prostu lepiej wyglądać na turystę, a nie zawodowego fotografa.


Tytuł: Odp: Postawa fotografa podczas sesji foto "jego charakter" a reakcja ludzi ...
Wiadomość wysłana przez: Spotter112 on 26 Czerwiec 2012, 16:07:06
No tak racja ;)

Ja mam 17 lat... Mój sprzęt to Lumix FZ48+torba do niego ;)...

Dlaczego zadałem takie pytanie? Interesuję się fotoreportażem, najbardziej on mnie fascynuje... Nie chcę robić fotografii czysto newsowych bo są niekiedy puste i bez jakiegoś przesłania, bo strzela się do wszystkiego parę razy nieraz bez jakiejkolwiek koncepcji...

Ja chciałbym zrobić ze 3-5 zdjęć z treścią, które oddadzą klimat zdarzenia, ewentualnie film ...

Spotting112...
Wiem, że pewnie można myśleć tak: jest jakieś zdarzenia, to się pojawiamy, robimy wszystkiemu i wszystkim mnóstwo fotek dokumentacyjnych, filmy i uciekamy...

Owszem chodzi o przekazanie tego co się stało w jak najdrobniejszych szczegółach, ale jednak jest w tym jakaś forma artystyczna! Nie chodzi tu o zdjęcia z poziomu człowieka, z pospolitej perspektywy... Ale pokazanie tego w jakiś specyficzny sposób, np. pokazanie tragizmu tego zdarzenia! Kiedy jest pokazane to co jest najważniejsze to wtedy jest to super relacja!

Dla przykładu dwie formy relacji zdarzenia:

1 prosta i kompletnie bez żadnej koncepcji...( wiem że to test aparatu ;) )

Wypadek Łódź Fuji S2960 test HD (http://www.youtube.com/watch?v=rw5xx6td9J8#ws)
2 skomplikowana już z przesłaniem i przez to ciekawsza! W sumie to jest mój wzór jak zrobić dobrą relację112!

Tragiczny wypadek na K10 w okolicach Jeziorek! Zderzenie samochodu z ciężarówką! 24.02.12r. (http://www.youtube.com/watch?v=Y3KVp234--g#ws)

Żeby dojść tak blisko, trzeba mieć wtyki ;) no ale, jak się dłużej popracuje to i wtedy możliwości będą większe ;).

A więc wracając do tematu...
Mając taki sprzęt jaki mam, jak się przygotować do takich wypadów?

Dla przykładu...
Mamy jakiś protest, manifestację (pokojową na papierze) i chcę zrobić zdjęcia służbom zabezpieczającym pochód jak i samym protestującym z dość bliskiej odległości w różnych ujęciach, czyli z poziomu żaby, ptaka i wiele innych... Jak się zachować, co ubrać, co robić, żeby nie wzięli mnie za gostka, który robi fotki po to żeby potem komuś zaszkodzić?

Spotyka się w internecie wiele filmów gdzie fotoreporterzy podchodzą bardzo blisko tłumów/akcji i robią swobodnie zdjęcia... Jak oni to robią? niekoniecznie są z prasy czy mają identyfikatory...

Czy mogą tak bo po prostu wyglądają na zawodowców?!

FZ48 nie jest mały, ładnie się prezentuje... Czy ze stonowanym ubiorem i kulturą podczas robienia zdjęć ( nie strzelania fotek wszystkim jak popadnie) mam szansę złapać "chwilę" bez wyzwisk kierowanych w moją stronę?
Czy lepiej nie podchodzić blisko i wszystko strzelać z zoom-a? Ale szeroki kąt też jest ważny i lepiej go stabilizować jak przy dużym zoom-ie...

Jakie są wasze sugestie?


Serio uważacie, że im będziemy wyglądać bardziej na turystów, to będziemy mogli uzyskać lepsze ujęcia bo ludzie nie będą na nas zwracać uwagi?


Tytuł: Odp: Postawa fotografa podczas sesji foto "jego charakter" a reakcja ludzi ...
Wiadomość wysłana przez: lumiks on 28 Czerwiec 2012, 09:11:55
Spotyka się w internecie wiele filmów gdzie fotoreporterzy podchodzą bardzo blisko tłumów/akcji i robią swobodnie zdjęcia... Jak oni to robią? niekoniecznie są z prasy czy mają identyfikatory...
Mysle, ze oni po porstu ida robic zdjecia, nie mysla czy ktos im cos powie, czy jakas emerytka trzepnie parasolka przez leb ;)


Tytuł: Odp: Postawa fotografa podczas sesji foto "jego charakter" a reakcja ludzi ...
Wiadomość wysłana przez: Spotter112 on 28 Czerwiec 2012, 14:53:53
W sumie masz rację ;) .

Ale tak poza tym...
Żeby nie mieć problemów, to jak trzeba wyglądać?

Wiem z własnego doświadczenia, że są różne reakcje na takich wypadach:

1 - wyglądamy jak turyści, mamy przy sobie "małpkę" i robimy zdjęcia każdemu i wszystkiemu, jesteśmy zdziwieni tym co widzimy i wyglądamy na "nietutejszych" a wtedy traktują nas jako jakichś nie całkiem normalnych i jest git ;)
2 - Mamy lustro, obwieszeni jesteśmy obiektywami, mamy identyfikator itd... Cykamy foty, a ludzie jak lubią gazetę lub program dla jakiego cykamy foty to jest ok, a jak nie lubią to zaczynają się przepychanki słowne że dla mnie nie będą "pozować" ale dla innego tak ;)
3 - Nie jestesmy związani z żadną korporacją, robimy foty dla siebie... Nie wiem jak by zareagowali ;)

Mimo wszystko pewnie jest tak, że jak robimy foty i jesteśmy nimi zajęci i to lubimy to nie może nas obchodzić to co ktoś tam mruczy/mówi/krzyczy/drze na nasz temat ;) . Najlepiej stoicki spokój, no chyba że przekroczy granicę tych zbawczych paru centymetrów od nas, to wtedy można pokazać że nam nie pasi do końca to co o nas mówi ;).

---------------------

Jeszcze inna sprawa... Zauważyłem że jak robi się zdjęcia przez LCD to ludzie się tak nie denerwują, jak już robimy przez wizjer, to się zaczyna mały problem ;) W sumie dziwne, no ale prawdziwe ... Zauważyliście coś takiego?

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi!


Tytuł: Odp: Postawa fotografa podczas sesji foto "jego charakter" a reakcja ludzi ...
Wiadomość wysłana przez: Kasio on 30 Czerwiec 2012, 07:15:19
Przeczytaj i weź to pod uwagę bo w dzisiejszych czasach różnie bywa  ;)

Cytuj
Autor : PREZES_KGT (18409)


Na łamach Obiektywnych wielokrotnie pojawiały się dyskusje dotyczące aspektów prawnych publikacji fotografii przedstawiających osoby. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że publikując wizerunek innej osoby może narazić się na problemy prawne.
 Z uwagi na to, że jest to pewnego rodzaju problem pozwolę sobie na przestępne przedstawienie jego rozwiązania.
 Ochronę wizerunku osoby fotografowanej reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z późniejszymi zmianami i uwzględnieniem dyrektyw Wspólnot Europejskich)
 Ustawodawca w art. 81 cytowanej ustawy, dokonał precyzyjnego ustalenia, na jakich zasadach można publikować wizerunek osoby fotografowanej.

Art. 81 ust. 1
Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

 W ustępie pierwszym wyraźnie wskazano, że publikacja fotografii przedstawiającej wizerunek wymaga zgody osoby fotografowanej, przy czym ustawodawca nie wskazuje w sposób precyzyjny, w jakiej formie ma być wyrażona a zgoda. Daje wolną rękę autorowi dzieła i osobie fotografowanej w zakresie uzyskania zezwolenia na publikację i jego formy udokumentowania. Mówiąc krótko, zgoda może być wyrażona w formie ustnej lub pisemnej, przy czym forma pisemna jest gwarancją dla autora fotografii w przypadku, gdy osoba fotografowana po pewnym czasie zmieni zdanie, co do warunków publikacji jej wizerunku.
 Zgoda osoby fotografowanej nie jest wymagana w przypadku otrzymania przez nią wynagrodzenia za udział w sesji fotograficznej. Jednak nie jest to regułą i obligatoryjna kwestią formalną, bowiem ustawodawca przewiduje możliwość zastrzeżenia zezwolenia pomimo uzyskania wynagrodzenia za sesję. Chodzi o to, że osoba fotografowana, pomimo iż otrzymała wynagrodzenie może zastrzec, że chce mieć decydujący wpływ na publikację jej wizerunku. Przykładem może być praca z modelką, która pozując do aktu zastrzega, że bez jej zgody fotografia nie może być opublikowana, chce ona mieć gwarancję, że jej wizerunek nie trafi np. do czasopism o charakterze erotycznym lub pornograficznym.
 Pomimo tego, iż ustawodawca nie dokonuje podziału ze względu na wiek osoby fotografowanej, ochroną przed publikacją wizerunku obejmuje również osoby nieletnie. W przypadku zamiaru publikacji wizerunku osób nieletnich należy uzyskać zgodę ich prawnych opiekunów.

 Oto przykładowa treść zgody na publikację wizerunku osoby fotografowanej:

Ja (imię i nazwisko) ur. (data i miejsce urodzenia) legitymujący się dokumentem (wpisać rodzaj, serie i numer dokumentu) wyrażam zgodę ob. (tu wpisujemy swoje imię i nazwisko) na publikację mojego wizerunku (podpis osoby wyrażającej zgodę)

 Należy pamiętać, że zezwolenie powinno cechować się odpowiednią szatą graficzną, czyli winno zawierać: miejsce i czas sporządzenia, nazwę dokumentu (np. ZEZWOLENIE NA PUBLIKACJĘ WIZERUNKU) oraz czytelny podpis osoby fotografowanej. Najlepiej jest, gdy osoba fotografowana sama wpisuje swoje dane osobowe.

 W przypadku, gdy korzystamy z usług profesjonalnej modelki spisujemy umowę cywilno-prawną.
 Gdy nie korzystamy z modelki a fotografowana osoba żąda zapłaty za to ze zrobiliśmy jej zdjęcie, a chcemy opublikować jej wizerunek, musimy przed dokonaniem wypłaty odebrać od niej pokwitowanie, np.:

Ja (imię i nazwisko) ur. (data i miejsce urodzenia) legitymujący się dokumentem (wpisać rodzaj, serie i numer dokumentu) kwituję odbiór od ob. (tu wpisujemy swoje imię i nazwisko) kwoty: 100zł (słownie: sto złotych) tytułem wynagrodzenia za sesję fotograficzną. Jednocześnie oświadczam, że wyrażam zgodę na publikację mojego wizerunku (podpis osoby wyrażającej zgodę)

 W przypadku pokwitowania również należy opatrzyć je nagłówkiem oraz miejscem i datą jego sporządzenia.

Co się stanie, jeżeli opublikujemy wizerunek osoby bez jej zgody?
 Odpowiedź jest krótka i prosta do czasu, gdy osoba sfotografowania nie złoży pozwu do Sadu Cywilnego nic się nie stanie. Należy tu zaznaczyć, że egzekwowanie prawa do ochrony wizerunku następuje na wniosek osoby sfotografowanej lub jej krewnych w linii prostej w przypadku jej zgonu. Krewni mogą występować z pozwem do okresu 20 lat po śmierci osoby fotografowanej.

Co grozi autorowi?
Art. 83 tejże Ustawy mówi: Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.

 idziemy dalej:

Art. 78 ust. 1
Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznana krzywdę lub ( na żądanie twórcy) zobowiązać sprawcę, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny

 Odpowiedzialność wydaje się jedynie moralna i finansowa, ale w przypadku, gdy publikacja wizerunku naruszyła osobiste prawa majątkowe osoby fotografowanej może być prowadzone równorzędne postępowanie karne. O czym mowa? Otóż jak sfotografujemy sprzedawcę bułek w trakcie, gdy przedstawiając jego pracę uchwycimy moment jak do kosza wrzuca bułkę podniesiona z podłogi, możemy w ten sposób przyczynić się do spadku popyty na jego towar. On tracąc dochody z tytułu sprzedaży założy nam sprawę karną, którą z pewnością wygra. Dlaczego wygra? Ponieważ przedstawioną scenę określi jako przypadkową a fotografię nazwie manipulację wymierzoną w jego osobę i interes, który prowadzi.

W jakich przypadkach nie jest nam potrzebne zezwolenie do rozpowszechniania wizerunku?
 Mówi o tym art. 81 ust. 2.
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
 pkt. 1
 osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,

 pkt. 2
 osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

 Tu proszę zwrócić uwagę na pkt. 1 ...jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych... oznacza to że nie możemy opublikować fotografii polityka podczas uprawiania seksu pod prysznicem. Jest to zapis umożliwiający ochronę życia prywatnego osób publicznych.

 Mam nadzieję, że omawiając aspekt prawny ochrony wizerunku osoby fotografowanej w sposób wyczerpujący wyjaśniłem podjęta problematykę, co w konsekwencji wyeliminuje wielotorowość i różnorodność wypowiedzi podczas dyskusji na forum.


Autor : PREZES_KGT (18409)
Źródło: www.obiektywni.pl (http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-262-0.php)

Więcej u wujka Google (https://www.google.com/search?client=opera&rls=pl&q=zdjecia+tlumu+bez+pozwolenia&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8)


Tytuł: Odp: Postawa fotografa podczas sesji foto "jego charakter" a reakcja ludzi ...
Wiadomość wysłana przez: Spotter112 on 05 Lipiec 2012, 15:54:15
Dzięki wielkie za pomoc ;)