Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: prośba o uporządkowanie wiedzy  (Przeczytany 4485 razy)
mental
Nowy użytkownik
*

Pomógł: +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 10


« : 30 Wrzesień 2008, 10:24:38 »

słuchajcie, mam nie lada kłopot z poruszaniem się wśród pewnej grupy pojęć związanych z optyką aparatu fotograficznego. gdzie nie wejdę, tam ludzie używają zamiennie pewnych terminów i w rezultacie zaczynam się gubić w gąszczu nazw. gdyby znalazła się osoba, zdolna uporządkować ten galimatias, byłbym bardzo wdzięczny. jakieś łopatologiczne wyjaśnienie w guście amerykańskich książek popularnonaukowych też byłoby mile widziane. ale do rzeczy:

1. płaszczyzna filmu/płaszczyzna obrazu/płaszczyzna ogniskowa/powierzchnia światłoczuła ? czy to są synonimy rzeczywistego elementu w aparacie, który nosi nazwę kliszy/filmu/matrycy?

2. płaszczyzna węzłowa/punkt nodalny/środek optyczny obiektywu ? czy to jest umowny geometryczny środek układu optycznego w obiektywie (mam, powiedzmy, 6 soczewek skupionych w pary - czy punkt nodalny będzie znajdował się dokładnie pośrodku tego układu złożonego z 6 szkiełek?)

3. czy płaszczyzna ostrości/płaszczyzna przedmiotowa to inaczej mówiąc obiekt, na który nastawiamy ostrość?

4. niejednokrotnie spotkałem się z tym, że abstrakcyjne pojecie płaszczyzna ostrości używa się zarówno w odniesieniu do matrycy/filmu (płaszczyzny matrycy) w aparacie, jak i obiektów, na które nastawia się ostrość. o co w tym wszystkim chodzi?

i teraz tak: odległość ostrzenia należy rozumieć jako odległość od matrycy/filmu do obiektu, który chcemy wyostrzyć. dobrze mowie?

czy istnieje coś takiego jak odległość środka układu optycznego od fotografowanego obiektu, a jeśli tak, to po co ona jest? z czym to się je?

i wreszcie: czy odległość środka układu optycznego od matrycy/filmu to ogniskowa?

pytanie jak gdyby na marginesie: czy promienie świetlne wpadające przez soczewkę powinny wszystkie przecinać się w ognisku matrycy/filmu? czy to jest ?najlepszy? punkt przecięcia się promieni? czy właśnie tam on się znajduje, tj. w centralnym punkcie matrycy na osi optycznej obiektywu? z tego co wyczytałem w necie na temat wad obiektywów, jeśli promienie świetlne nie docierają do ogniska matrycy (nie krzyżują się w nim), wówczas skutkuje to aberracją chromatyczną.


« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień 2008, 12:21:42 wysłane przez mental » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: