Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozszerzony zoom optyczny (EZ) w FZ18  (Przeczytany 9749 razy)
Ebendi
Nowy użytkownik
*

Pomógł: +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 3


« : 12 Czerwiec 2008, 11:25:37 »

Mam od niedawna FZ18 (przesiadłem się z Canona A610). No i ciekawi mnie, podejście konstruktorów do kwestii rozszerzonego zooma (extended zoom). Wg instrukcji aby uruchomić tę funkcję wybieramy niższą rozdzielczość (z dopiskiem EZ) i aparacik oprócz optycznego zooma zmniejsza nam obszar skanowania matrycy, przez co mamy zdjęcia w założonej rozdzielczości z większym przybliżeniem niż optyczne 18x. Tyle że...

1. Z ogromną przyjemnością korzystałbym z mniejszej rozdzielczości (zdjęcia robię gł. do albumu 10x15 z lekkim kadrowaniem), ale bez EZ!!! "Wycinek" matrycy to nie to samo, co zdjęcie zrobione całą matrycą i pomniejszone programowo! To drugie będzie lepszej jakości (troszeczkę).

2. Ogniskową zmienia się też aby uzyskać inne proporcje obrazu (wystarczy zrobić portret z odpowiednikiem 28mm z bliska i już wiadomo, o co chodzi :-) A ten skubany EZ od szerokiego kąta ZACZYNA (!) wycinać obrazek cyfrowo z matrycy, a potem rusza optyką fizycznie. I z tego ZACZYNANIA od EZ cały problem...!

Ostatnio dla pewności zrobiłem ze statywu dwa prawie identyczne ujęcia z niewielkim zbliżeniem (niecałe 2x, starałem się zatrzymać gdy zoom się lekko potyka ok. 1,6x) w proporcjach 3:2, jedno w rozmiarze 7M, drugie 2,5M. Program PhotoME pokazuje, że zdjęcie 7M jest wykonane przy ogniskowej 7,2mm, a zdjęcie 2,5M przy ogniskowej (focal length) 4,6mm. Dla pewności: zdjęcie 7M (7,2mm) jest wizualnie ciut szerszym kadrem!!

Czy ktoś się nad tym zastanawiał...?
PS. Założyłem wcześniej ten wątek na Optycznych (ale tu też warto o tym wspomnieć): http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=3379
Zapisane
XYZ
Gość
« Odpowiedz #1 : 14 Czerwiec 2008, 12:40:15 »

Witaj Ebendi. Po pierwsze nie bardzo rozumię nad czym sie tu zastanawiać. Pozwolę sobie tu podlinkować teksty http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5208http://foto.recenzja.pl/Subjects-index-req-viewpage-pageid-44.html po przeczytaniu których sprawa się wyjaśnia. W FZ18 rozszerzony zoom optyczny to nie cyfrowe wycinanie obrazu z matrycy, a jej fizyczne zmniejszenie poprzez wyłączenie z góry,dołu i boków odp. ilości pixeli, coś jak na rys.2 w podlinkowanej stronce fotopolis.Obiektyw sie nie zmienia, a zmienia fizyczna wielkość matrycy, co powoduje, że dla naszej nowej/ zmniejszonej/ matrycy obiektyw staje sie czyms jak w przypadku podpięcia obiektywu pełnoklatkowego do lustrzanki APS, występuje tu pojecie tzw. ekwiwalentu ogniskowej zależnego od kąta widzenia, w praktyce od przekątnej matrycy. Ponieważ dla proporcji 3:2 masz przy max. wyciągniętym zoomie pow./ albo raczej przybliżenie/ dla pełnej matrycy 7Mp 18x, a dla matrycy fizycznie/ nie cyfrowo/ zmniejszonej EZ2,5Mp 28,7x przeto ekwiwalent ogniskowej wynosi 28,7:18=ok. 1,6 oczywiście w całym zakresie zooma jest ten sam. Dlatego w Twoim przypadku Program PhotoME podał dla takiego samego wyciągnięcia zooma dwie różne wartości 4,6 i 7,2 bo 4,6X1,6/przelicznik-ekwi ogniskowej/ daje 7,36, czyli ciut więcej niż 7,2 ale może to wynikac z zaokrąglenia wyników. Co ciekawe w moim FZ8 EZ działa dopiero po przestawieniu dzwigni zooma,czyli przesunięcie tej wajchy dopiero uruchamia "fizyczne" obcięcie matrycy.
Przykładowe ilustracje:
1.
2.
3.
4.
Zdjęcia 1 i 3 wyk. przy wyłączonym zoomie/ ogniskowa najkrótsza-6mm/ dla 7mp i EZ3mp: kąt widenia taki sam, czyli EZ jeszcze nie działa. Zdjecia 2 i 4 wykonane przy takim samym/ w obu przypadkach zoom = 21.6mm/ wyciagnięciu zooma/ zdjecie zrobione po przesunięciu zooma dzwignią na chybił trafił dla 7mp, nastepnie w menu przestawienie na EZ3mp i bez jakiegokolwiek dodatkowego przesunięcia dzwigni i zrobione kolejne zdjęcie/ tutaj widać działanie rozszerzonego zooma, czyli fizyczne zmniejszenie rozmiarów matrycy, tym samym inne są kąty widzenia i inne zbliżenie- OPTYCZNE: większe dla mniejszej matrycy. Każdy przecież to może sprawdzić. Ekwiwalent tu wynosi 1,5 bo w FZ8 mamy max.12 dla 7mp i 18x dla EZ3mp, stąd po przeliczeniu podane w exifie ogniskowe 130 i 195, bo 130x1,5=195mm/ oczywiście jest to przeliczenie dla małego obrazka/ Rzecz jasna w tabelce wszystkich 4 zdjęć powiększenie cyfrowe wynosi 0, to taka na marginesie uwaga, aby nie było niedomówień i przypuszczeń wykadrowania/ czyli pow. cyfrowego/ z mojej strony. Jest to dowód na powiększenie optyczne fotki nr.4 w stosunku do nr.2
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2008, 16:06:48 wysłane przez XYZ » Zapisane
Ebendi
Nowy użytkownik
*

Pomógł: +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 3


« Odpowiedz #2 : 15 Czerwiec 2008, 20:02:45 »

XYZ, dziękuję Ci za wyczerpującą odpowiedź - linkami i obszernym opisem uświadomiłeś mi, że BEZZASADNIE obawiałem się PROBLEMÓW Z PROPORCJAMI obrazu przy korzystaniu z EZ !!

Pozostaje jedynie szkoda, zwykła ludzka żałość wynikająca z niezrozumienia, dlaczego Panasonic w FZ18 (i, jak przypuszczam, w FZ8) nie pozwala WYŁĄCZYĆ EZ lub dlaczego nie realizuje zmiany kąta widzenia obiektywu NAJPIERW poprzez zmianę ogniskowej, a POTEM (bliżej tele) poprzez wyłączenie boków, góry i dołu matrycy ccd. Jeśli dałoby się wyłączyć EZ dla mniejszych rozdzielczości lub gdyby wyłączanie marginesów matrycy działoby się przy najwęższym kącie widzenia obiektywu, otrzymywalibyśmy w mniejszych rozdzielczościach nieco mnisze szumy (dzięki programowemu obniżeniu rozdzielczości z pełnych 7M lub 8M i nieco ostrzejsze szczegóły.

Co ciekawe w moim FZ8 EZ działa dopiero po przestawieniu dzwigni zooma,czyli przesunięcie tej wajchy dopiero uruchamia "fizyczne" obcięcie matrycy.
W FZ18 mam tak samo.

I jeszcze ostatnia uwaga - autoryzowany serwis Panasonic wypowiedział się tak:
Niestety-nie ma mozliwosci wylaczenia rozszerzonego zoom'u ( EZ ), procz oczywiscie najwyzszej rozdzielczosci. Jest to zalozenie projektowe i zadna z opcji uzytkownika nie jest w stanie wylaczyc EZ dla nizszych rozdzielczosci.
Sposob realizacji samej funkcji EZ (...) jest rowniez zalozeniem niezmiennym dla uzytkownika. Jako ciekawostke i troche na wyrost, podpowiem iz zmiana oprogramowania na nowsze nic nie zmienia.
« Ostatnia zmiana: 15 Czerwiec 2008, 20:07:37 wysłane przez Ebendi » Zapisane
XYZ
Gość
« Odpowiedz #3 : 16 Czerwiec 2008, 06:24:26 »

Ebendi-skoro firma nie oferuje wyłączenia EZ, to musisz to zrobić sam Mrugnięcie Ponieważ 5EZ i 3EZ używam tylko do pow. x14,4 i x18 to w każdym innym przypadku stosuje zapis w najwyzszej jakości/ dot. jpeg// i tylko w rozdzielczosci 7mp/njawyższa w EZ8/ Po zrobieniu pewnej ilości zdjęć, przestawiam na ziel. trójkąt-przegladanie i decyduje w jakiej rozdzielczosci ostatecznie w aparacie zapisac pliki zdjęciowe-do czego wykorzystam daną fotkę: druk, przeglad, wysyłka pocztowa-internetowa itd. Bodajże 3 od końca w menu przeglądania linijka ma treść: zmiana rozdzielczości. Zmieniam zatem jak chce z "pełnoklatkowego"/ max wielkość matrycy, bez EZ/ zapisu w 7mp do wartości jaką chcę: 5m,3m,2m nawet 1m i drogą okrężna mam to co powinno być w opcjach zapisu, czyli nie tylko np.5mp z 5EZ ale też 5mp z 7mp itd. Aparat się pyta czy zostawić zapis oryginalny, więc mozna zachowac zapis w 7mp i nowy np. w 3mp lub nie. Jasne, że jest to pracochłonne i zżera dodat. prąd, ale jakoś trzeba sobie radzić, w końcu zapis z większej fizycznie matrycy jest zdecydowanie lepszy nawet po późniejszej zmianie rozdzielczości niz zapis w EZ o takiej jak zmniejszona w aparacie rozdzielczości.
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec 2008, 06:27:56 wysłane przez XYZ » Zapisane
Ebendi
Nowy użytkownik
*

Pomógł: +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 3


« Odpowiedz #4 : 18 Czerwiec 2008, 11:05:14 »

jakoś trzeba sobie radzić
Nic dodać, nic ująć Spoko
FZ18 i tak jest piękny (choć jak każdy inny aparat też niedoskonały), tak jak potrafią być zdjęcia z jego pomocą wykonane  Duży uśmiech
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: