Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Możemy bez pozwolenia i za darmo fotografować w muzeach.  (Przeczytany 6410 razy)
Peter
Gość
« : 01 Lipiec 2010, 13:10:38 »

Możemy za darmo i bez pozwolenia fotografować w muzeach
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał do Rejestru Klauzul Niedozwolonych postanowienie umowne, które często znajduje się w regulaminach polskich muzeów i które zakazuje fotografowania sal muzealnych i eksponatów bez zgody muzeum lub bez wniesienia stosownej opłaty.
Wszystko za sprawą pozwu złożonego przez Pana Michała Kosiarskiego, który zakwestionował zapis w regulaminie Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, mówiący że:
?Zabrania się fotografowania i filmowania eksponatów oraz sal ekspozycyjnych bez uzyskania pozwolenia dyrektora Muzeum. Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty.?
W dniu 5 marca 2010 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał mu rację, a wyrok się uprawomocnił, gdyż muzeum nie wniosło sprzeciwu. W rezultacie wszystkie polskie muzea muszą usunąć ze swoich regulaminów podobne zapisy, a pobieranie jakichkolwiek opłat za możliwość fotografowania jest od 25 maja br. niedozwolone, gdyż tego właśnie dnia UOKiK pod pozycją nr 1945 dokonał wpisu w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych.
Zapisane
mbartek
Zaawansowany użytkownik
****

Pomógł: +6/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 393WWW
« Odpowiedz #1 : 04 Lipiec 2010, 22:25:17 »

Tak jest! + za info
Zapisane

Panasonic Lumix DMC-FZ8
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: