Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: KODAK - upadek legendy  (Przeczytany 9078 razy)
lumiks
Administrator
Weteran
*****

Pomógł: +19/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 763WWW
« : 10 Styczeń 2012, 14:22:29 »

W 1975 roku, w laboratoriach firmy Eastman Kodak, opracowano pierwszy na świecie aparat cyfrowy. Prototyp był wielki niczym toster i robił czarno-białe zdjęcia o rozdzielczości 10 tys. pikseli. Kodak miał wówczas 90 proc. rynku filmów i 85 proc. rynku aparatów, które służyły głównie do zarabiania na filmach...

Naciśnij przycisk - my zajmiemy się resztą - głosił słynny slogan firmy założonej w 1880 r. przez urzędnika bankowego z USA George'a Eastmana. Przedsiębiorstwo rozwijało się - dzięki innowacjom - bardzo dynamicznie. Kodak był wszędzie - produkował filmy do fotografii i kinematografii, maszyny i odczynniki chemiczne do ich wywoływania. Od niego zaczęła się amatorska fotografia, bo sprzedawał aparaty po przystępnych cenach, zarabiając na filmach. W latach 60. niepodzielnie rządziły aparaty Instamatic - w ciągu siedmiu lat Kodak sprzedał ich ponad 50 mln. W szczytowym okresie dla koncernu pracowało ponad 140 tys. osób, żółto-czerwone logo stało się symbolem fotografii, także dla mas.


Co ciekawe, na początku XXIw cyfrówki Kodaka sprzedawały się w USA najlepiej. Problem polegał na tym, że dla firmy cały czas ważniejsze były filmy do zdjęć, które jeszcze w 2004 r. przynosiły ponad połowę przychodów. Udziały Kodaka w rynku fotograficznym szybko jednak spadały - amerykanie najpierw polubili filmy Konica i Fujifilm, a później cyfrowe aparaty Canona, Nikona i innych producentów.

Zarząd firmy zignorował cyfrową rewolucję, tłumacząc się, że firma stawia na drukarki cyfrowe, kioski i tzw. dry laby do wydruku zdjęć. - Chcemy wprowadzić na rynek sprzęt, który pozwoli w domu drukować książki, magazyny i inne dokumenty w wysokiej jakości, niczym nieodbiegające od komercyjnych odpowiedników. Wierzymy, że będzie to rewolucja na rynku drukarek - mówił w 2010r wiceprezes Eastman Kodak.

Balansując na krawędzi bankructwa, Kodak walczy z czasem. Firmie, która przez byłych pracowników określana jest jako Apple czy Google swoich czasów (jako jedna z pierwszych wprowadziła ona zwyczaj dzielenia się zyskami z pracownikami, lecz także ściągała największe talenty z całego kraju i nie tylko) grozi usunięcie z Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE). Wartość akcji firmy - wycenianych na ponad 80$ pod koniec lat '90 XXw - dziś oscyluje wokół 40centów. Jeśli firma nie przekona do siebie inwestorów w ciągu 6 miesięcy i akcje nie wrócą ponad 1$, Kodak zostanie usunięty z NYSE.

Firma zapewnia, że w przyszłym roku wyjdzie na prostą. Być może, przed bankructwem ratują ją... innowacje z minionych lat zamienione na patenty. Kodak ma 11 tys. patentów, część wystawił na sprzedaż (eksperci ich wartość wyceniali na 3 mld dol.). Zarabia na licencjach - do 2008 r. przyniosły one firmie 2 mld dol. Zażądał też od producentów aparatów i telefonów, by płacili mu za wykorzystywanie rozwiązania, które pozwala użytkownikom na podgląd kadru przed zrobieniem zdjęcia. Od Samsunga i LG wygrał 950 mln dol.

Dziennik The Wall Street Journal, poinformował, że jeśli Kodakowi nie uda się sprzedać patentów, to złoży wniosek o ogłoszenie upadłości. Ten ruch ma ułatwić firmie restrukturyzację firmy i daje szanse na przetrwanie.
« Ostatnia zmiana: 10 Styczeń 2012, 14:27:17 wysłane przez lumiks » Zapisane

pozdrawiam wszystkich userow forum Panasonic LUMIX!
TomPL
Nowy użytkownik
*

Pomógł: +0/-0
Offline Offline

Wiadomości: 38


« Odpowiedz #1 : 11 Styczeń 2012, 10:21:51 »

A kolega ten tekst sam obmyślił czy to jakis przedruk?
Zapisane

DMC-FZ7
lumiks
Administrator
Weteran
*****

Pomógł: +19/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 763WWW
« Odpowiedz #2 : 11 Styczeń 2012, 17:43:06 »

A kolega ten tekst sam obmyślił czy to jakis przedruk?
To ma jakies znaczenie dla sytuacji Kodaka? Mrugnięcie Zlepek kilku tekstow...
Zapisane

pozdrawiam wszystkich userow forum Panasonic LUMIX!
jrc
Zaawansowany użytkownik
****

Pomógł: +10/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 417


Dość!


WWW
« Odpowiedz #3 : 11 Styczeń 2012, 22:25:36 »

Hmm... mam w lodowce ze 3-4 rolki Kodaka - potrzymam je jeszcze troche, az nabiora wartosci kolekcjonerskiej Mrugnięcie
BTW. Bardziej pasowaly mi kolory ktore oferowala Konica.
Zapisane

lumiks
Administrator
Weteran
*****

Pomógł: +19/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 763WWW
« Odpowiedz #4 : 24 Styczeń 2012, 23:03:10 »

19 I 2012 Kodak złożył wniosek o upadłość. Citigroup udzielił firmie kredytu w wysokości 1mld$ na utrzymanie płynności finansowej w trakcie reorganizacji.
- Zarząd i całe kierownictwo wyższego szczebla jednomyślnie uważają, że jest to niezbędny krok i rzecz właściwa, którą trzeba zrobić dla przyszłości Kodaka - oświadczył prezes firmy Antonio M. Perez.
Kodak poinformował, że także jego spółki zależne z USA złożyły w amerykańskim sądzie upadłościowym wniosek o reorganizację działalności.
Zapisane

pozdrawiam wszystkich userow forum Panasonic LUMIX!
jrc
Zaawansowany użytkownik
****

Pomógł: +10/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 417


Dość!


WWW
« Odpowiedz #5 : 10 Luty 2012, 00:07:47 »

Kilkanaście dni po ogłoszeniu bankructwa Kodak wydał oświadczenie, w którym zapowiada wycofanie się z rynku dedykowanych urządzeń fotograficznych. Firma precyzuje, że chodzi o aparaty cyfrowe, kieszonkowe kamery wideo i elektroniczne ramki fotograficzne. Amerykański koncern poinformował, że będzie się starał znaleźć licencjobiorców, którzy mogliby kontynuować produkcję aparatów cyfrowych.

Firma publikuję listę obszarów, z których nie planuje się wycofywać. Znalazły się na niej m.in. konsumenckie drukarki fotograficzne oraz dział fotografii wykorzystującej tradycyjny film i papier fotograficzny. Nie ma to jak przywiązanie do tradycji  Uśmiech
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: