Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sony NEX - kolejny konkurent M4/3  (Przeczytany 3596 razy)
lumiks
Administrator
Weteran
*****

Pomógł: +19/-0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 763WWW
« : 11 Maj 2010, 11:36:44 »

Wysmiewany poczatkowo system M4/3 doczekal sie kolejnego, po Samungu NX, konkurenta. Jest nim Sony NEX.

Za fotopolis.pl: Sony NEX-5 i NEX-3 zostały wyposażone w 14,2-megapikselowe matryce APS HD CMOS (wymiary 23,4 x 15,6 mm) o zakresie czułości od ISO 200 do ISO 12 800. Za szybką obróbkę zdjęć odpowiada znany z lustrzanek procesor Bionz. Taki zestaw ma gwarantować szybkość pracy zbliżoną do amatroskich lustrzanek oraz bardzo dobrą prędkość zdjęć seryjnych - do 7 kl/s (przy ostrości i ekspozycji zablokowanych na pierwszej klatce). W małych "bezlusterkowych" Alphach japoński producent zrezygnował ze stabilizacji matrycy na rzecz stabilizacji elementu optycznego w obiektywie. Zapewne głównym argumentem za takim rozwiązaniem była chęć zminimalizowania wielkości korpusu.


Aparaty nie mają wizjera cyfrowego, kadrowanie musi się więc odbywać na ekranie LCD. Sony zastosował w obydwu modelach 3-calowy monitor o rozdzielczości 920 000 punktów z możliwością odchylania go w górę i w dół (podobnie jak w kilku lustrzankach). Chęć zredukowania rozmiarów sprawiła, że w aparatach nie ma wbudowanej lampy błyskowej. Producent wybrał rozwiązanie pośrednie - zewnętrzny flesz będzie dostarczany w komplecie z aparatem i w razie potrzeby będzie go można zamontować na aparacie.

NEX-5 i NEX-3 to pierwsze Alphy nagrywające filmy wideo. Aparaty różnią się nieco między sobą w tym względzie. Bardziej zaawansowany NEX-5 radzi sobie z rozdzielczością 1920x1080i i kodowaniem AVCHD 17 MB/s oraz MP4 1440 x 1080i, 12 Mb/s. NEX-3 nie oferuje takiego wyboru, a jedynie rozdzielczość 1280 x 720p i kodek MP4 9 Mb/s. W trakcie nagrywania filmu działa autofokus, a aparaty rejestrują dźwięk stereo (wśród akcesoriów znajduje się dodatkowy, zewnętrzny mikrofon).


W aparatach Sony nie mogło zabraknąć całego szeregu ciekawych funkcji znanych z wcześniejszych konstrukcji. Mamy więc udoskonalony tryb HDR (aparat robi trzy klatki z różną ekspozycją i łączy je w jedną), tryb "Nocne zdjęcia z ręki" czy funkcję wykonywanej jednym ruchem panoramy. Szczególnie interesująco zapowiada się funkcja panoramy 3D, którą będzie można oglądać na telewizorach Bravia 3D (funkcja przestrzennych panoram ma być dostępna dopiero latem, po aktualizacji firmware).

Sony NEX-5 będzie dostępny w kolorach czarnym i srebrnym, a NEX-3 w czarnym, srebrnym i czerwonym. Aparaty mają trafić do sprzedaży w czerwcu. Na razie nie znamy ich cen.
Zapisane

pozdrawiam wszystkich userow forum Panasonic LUMIX!
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do: